Stabelos boprisindikator
December 2024

Trots stigande räntor och ökade levnadskostnader har bostadsmarknaden fortsatt att gå starkt under 2024. Stabelos aktiemarknadsbaserade boprisindikator visar på en positiv trend som fortsätter att peka uppåt.
Boprisindikatorn består av tre olika komponenter: utvalda aktiers utveckling, förändringen i utbud på bostäder samt säsongmönster.
Stabelos aktiemarknadsbaserade boprisindikator har sedan början av 2023 förebådat en tydlig uppgång i bostadspriser. Trots utmanande ekonomiska förhållanden för hushållen så har indikatorn fortsatt att vara pålitlig, och den indikerar fortsatt stigande priser.
Årstillväxten i utbudet av bostäder ger också en positiv signal för tillfället. Efter att utbudet ökade i slutet av 2023, vilket brukar vara negativt för bostadspriser, har läget stabiliserats under 2024. Den "metkrok" som identifierades i februari har således hållit i sig, vilket stärker förväntningarna på stabila eller stigande bostadspriser under de kommande månaderna.
Priserna följer också normala säsongsmönster såhär långt i år, även om vi noterade en viss svaghet under juli månad för framförallt lägenheter. Denna avvikelse rättade dock till sig i augusti, och marknaden ser återigen stabil ut inför hösten. Det man dock ska ha i åtanke är att normalt säsongsmönste för årets tre sista månader är att priserna faller med nästan tre procent från september till årskiftet. Däremot finns inget skäl att förvänta sig negativ prisutveckling jämfört med motsvarande månader föregående år.
